19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK ve SPOR BAYRAMI

103. YILI HEPİMİZE KUTLU OLSUN!

19 Mayıs 1919; bu tarih bir Ulusun işgalinin, direnişinin ve yeniden doğuşunun tarihidir! Kuva-yi Milliye’nin kurulduğu yıldır 1919! Sarayın ve sultanın sadece kendisini kurtarmayı düşündüğü bir ortamda; milletin kendi iradesini ortaya koyarak mücadele ettiği yıldır 1919! Mazlum Milletlerin özgürlük ve bağımsızlık ateşinin yakıldığı yıldır 1919! Milli Mücadele’nin örgütlendiği yıldır 1919! Dünyayı şaşırtan, devrimci lider Mustafa Kemal, öldü zannedilen bir milleti yeniden ayağa kaldırıp, sınırlarını süngüyle çizdiği yeni vatanda yeni bir Türk Devleti kurma çabası içine giriyor o unutulmaz sloganıyla: Ya İstiklal Ya Ölüm!

Aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ümüzün ‘Doğum Günüm’ dediği bir tarihtir:

19 Mayıs 1919!

1919 yılı dünya tarihi açısından da çok önemlidir. Rusya’da Çarlık ve Osmanlı İmparatorluğu yıkılmıştır. Ardından ulus devletler kurulmuştur ki bunların içinde en güçlü olanı Türkiye’de olandır.

Ulu Önder Atatürk’ümüz,16 Mayıs 1919’da yanına aldığı 18 kişilik kurmay heyetiyle birlikte bindiği Kartal İstimbotu’ndan İstanbul Boğazı’na doğru bakarak işgalcilere o ünlü sözünü söyler ve Samsun’a doğru hareket eder:

‘GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER!’

19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basan Ulu Önderimiz vatanın kurtuluşunun genç fikirlerde olduğuna inanmıştır. Atatürk gençlerden bahsederken fikirde yeniliğe vurgu yapmıştır. ‘Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir’ sözüyle düşüncesini ifade etmiştir. Türk Milleti’ne birçok ilkleri yaşatan Ulu Önderimiz bu inançla çok güvendiği gençlere 19 Mayıs’ı bayram olarak armağan etmiş ve gençlere şöyle seslenmiştir: ‘Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum!’

Genci yaşlısı tüm Türk Halkı, kendisine bırakılan emanete sahip çıkıp, bilimin aydınlık yolunda ilerleyecektir.

Bizlere Bağımsızlığımızı kazandıran başta Ulu Önderimiz Atatürk’ümüz olmak üzere tüm Kahramanlarımızı; rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz! Ruhları şad olsun!

Datça Aktur Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği YK Üyeleri Adına

YK Başkanı

Banu Kızılay

“19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.