24.08.2020 – 25.08.2020
Sevgili Dostlar, Sevgili Dernek Üyeleri;
Ünlü Coğrafya Bilgini Strabon: “Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olması için Datça Yarımadası’na gönderir” demiş. Doğallığın birbirinden muhteşem 52 koyla çevrelendiği bu cennet diyarı bol oksijeni ve düşük nem oranıyla yöre insanlarına olduğu gibi yöreye özgü diğer canlı türlerine de cennet diyarı olmuştur.
Datça Florası 849 tür; alttür ve varyetelerle birlikte toplam 861 taksondan (cins,tür seviyesinde sınıflandırılan canlı gruplarını belirten terim) meydana gelmiştir. Bu taksonların %25’i endemiktir. Yapılan araştırmalar sonucunda 26 bitkiden çeşitli amaçlarla yararlanıldığı saptanmıştır. Bunların çoğu tedavide ve beslenmede yararlanılan bitkilerdir.
Kum Zambağı, cennet diyarı Ak-Tur’umuzu da süslemektedir. Endemik bir bitkidir. Özenle bakılıp, yetiştirilip ve korunması gerekmektedir. Bizler de üzerimize düşeni yapmak adına, bu özel bitkimize bir festival armağan ederek farkındalık yaratmaya karar verdik: “Ak-Tur Kum Zambağı Festivali 24 – 25 Ağustos”. Her yıl bu ay ve günlerde çeşitli etkinliklerle kutlayacağız.
Bu sene içinde bulunduğumuz şartlar gereği sadece bu yazımızla sizlere ulaşabiliyoruz.

Üstteki resimde görülen Sevgili Yaşar Küpelikılıç, geçen sene Ağustos ayının sonuna doğru balkonumuzun yanına gelip: “Bahçenizin önündeki Kum Zambağını siz mi ektiniz?” diye sordu. Kendisini balkonumuza davet ettik ve Kum Zambağının kendiliğinden yetiştiğini söyledik. Kum Zambağı, bizleri hem Sevgili Yaşar Küpelikılıç ile buluşturdu hem de güzel bir dostluğu başlatmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.