Sevgili Dostlar Merhaba

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

Dünya tarihinde bir efsane olarak bundan tam 108 sene önce yerini alan Çanakkale Zaferi hepimize kutlu olsun! Dahi komutanları Mustafa Kemal ve Mehmetçiği birlikte destan yazmışlardır.

Çanakkale Savaşları; 19.02.1915 Kara Harekatıyla başlamış ve 09.01.1916 tarihinde Gelibolu Yarımadası’nın düşmandan tamamen temizlenmesiyle son bulmuştur. 18 MART 1915’te Boğazı zorla geçmeye çalışan İngiliz-Fransız ortak donanması ağır kayıplara uğrayarak geri çekilmiştir. İngiliz ve Fransız donanması, Nusret Mayın Gemisi’nin döktüğü mayınlar ve topçu ateşi ile yedi zırhlısını kaybetmiş, 18 Mart akşamı bu yedi gemi Çanakkale Boğazı’nın sularına gömülmüştür. Çanakkale Savaşı’nın tarihe Deniz Savaşı olarak geçen kısmı böylece kapanmıştır.   

Bugün Çanakkale Zaferi’mizin 108. Yıldönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşamaktayız!

Birinci Dünya Savaşı içinde ayrı bir yeri olan, tarihin kaderini değiştiren, yaşamak hakkına şerefi ile ulaşan bir milletin her şeyden önce bir “Kahramanlık Destanı’dır”. 19.Tümen Kumandanı Yarbay Mustafa Kemal; yenilgiye giden harekatı kendi inisiyatifi ile ele alıp mucizeler yaratarak, 57. Alaya: “Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum” diyerek “ÇANAKKALE GEÇİLMEZ” destanını altın harflerle tarihimize kazıtmıştır! Askeri Deha bu destansı mücadelesinde kahramanlarıyla yan yana, göğüs göğüse çarpışmıştır. Seyit Onbaşılar, Bigalı Mehmet Çavuşlar ve daha niceleri hatta isimsiz birçok kahramanlar bu uğurda canlarını feda etmişlerdir. Memleketimizde bir tek yerleşim yeri yoktur ki, Çanakkale’de şehidi olmasın, yine bir tek lise ve yüksek okul yoktur ki, şehidi ve şehitleri olmasın! 1915 yılında İstanbul Tıp Fakültesi de dahil olmak üzere birçok okul, öğrencilerinin askere alınması nedeniyle mezun verememiştir. Ülkemiz farklı branşların ilk kuşak temsilcilerinden olan seçkin sporcularını da bu savaşta şehit vermiştir.

ÇANAKKALE SAVAŞI’nda; Müslüman oldukları halde Boşnaklar, Arnavutlar, Araplar; Medreselerde okuyanlar ve çalışanlar; İmamlar ve Müezzinler; Tekke Şeyhleri ve Türbe Görevlileri askerlikten muaf tutulmuşlardır.

Yaklaşık olarak 254.000 Türk ve 250.000 Yabancı olmak üzere toplam 504.000 kişiyle dünya tarihinde en yüksek kayıplara ulaşılan savaşlardan biridir.

İngiliz yazar Alan Morehead, Ulu Önderimiz Atatürk’ümüz için:

“ O genç ve dahi Türk Şefi’nin (Mustafa Kemal’in) o esnada Çanakkale’de bulunması, müttefikler bakımından talihin en acı darbelerinden biridir”, açıklamasını yapmıştır.

Bugünkü varlığımızı; başta Ulu Önderimiz Atatürk ve kahraman şehitlerimize borçluyuz! Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor; rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz! Ruhları şad olsun!

YURTTA SULH, CİHANDA SULH!

Datça Aktur Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği YK Adına

YK Başkanı Banu Kızılay

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.